Opublikowano w kategorii: Aktualności

Senator RP Jan Maria Jackowski złożył kwiaty w Mauzoleum Matka i Serce Syna na Cmentarzu na Rossie w Wilnie

Podczas oficjalnej wizyty na Litwie, senator RP Jan Maria Jackowski, reprezentujący marszałka Senatu RP wraz radcą Ambasady RP w Wilnie Grzegorzem Poznańskim złożył wiązankę kwiatów w Mauzoleum Matka i Serce Syna na Cmentarzu na Rossie w Wilnie.

 

Mauzoleum swą historią sięga 1936 roku, kiedy to 12 maja trumnę ze zwłokami matki Piłsudskiego uroczyście złożono w krypcie mauzoleum na cmentarzu Na Rossie. Obok trumny złożono kryształową urnę z sercem Józefa Piłsudskiego. Pochylają się nad nią od wielu dziesięcioleci nasi rodacy z Polski i z zagranicy. Są wzruszeni, gdy na czarnej płycie, przywiezionej z Wołynia czytają: MATKA I SERCE SYNA. Matka to Maria z Billewiczów. Serce? To dar Marszałka dla ukochanej rodzicielki.

Józef Piłsudski zmarł  w Pałacu Belwederskim 12 maja 1935 roku o godzinie 20.45. Został pochowany na Wawelu 16-17 maja. Jego zgon wywołał prawdziwy wstrząs nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W testamencie zaznaczył, że mózg przeznacza medycynie, w celu prowadzenia badań naukowych. Serce  – na mocy jego woli wyrażonej w testamencie – miało być złożone w grobie matki,   osoby, którą najbardziej w życiu kochał,  a także pośród mogił oddanych  mu żołnierzy. Wola Piłsudskiego była wyrazem respektowania przez niego wartości z ducha romantyzmu.