Opublikowano w kategorii: Aktualności

Uroczystości w Uniszkach Zawadzkich

1 września w Uniszkach Zawadzkich pod Mławą jak co roku odbyły się uroczystości upamiętniające obrońców Ojczyzny. To tu na przedpolu Mławy polscy żołnierze wzięli udział w wojnie obronnej. Rankiem 1 września 1939 roku siły 3 Armii niemieckiej gen. Küchlera rozpoczęły natarcie na Mławę, czoła im stawiła  broniąca tego kierunku Armia „Modlin” gen. Przedrzymirskiego. W zmaganiach z przeważającym wrogiem śmierć poniosło 1200 żołnierzy polskich a 1500 zostało rannych. Olbrzymie straty poniosła armia niemiecka, tracąc 1800 żołnierzy i blisko 3000 rannych. Bohaterska obrona rubieży mławskiej powstrzymała na kilka dni pochód niemieckiej hordy w głąb naszego kraju. Corocznie mieszkańcy i władze samorządowe gminy Wieczfnia Kościelna i miasta Mławy upamiętniają Żołnierzy Września 1939 roku.

W uroczystości pod Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich jak co roku wziął udział udział senator RP Jan Maria Jackowski. Obecni byli przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji patriotycznych oraz stronnictw politycznych.

Licznie stawiły się poczty sztandarowe.

Uroczystość rozpoczęła modlitwa w intencji ofiar bitwy pod Mławą, która poprowadził ks. dziekan Ryszard Kamiński.

Podczas rocznicowych obchodów głos zabrał senator Jackowski, który w swoim wystąpieniu podziękował za liczny udział młodzieży szkolnej w uroczystości. Senator nawiązał do heroicznej obrony przedpola Mławy przez żołnierzy polskiej armii, jak powiedział, że mimo przeważającej siły wroga obrońcy powstrzymali natarcie niemieckie, umożliwiając pozostałym oddziałom polskim przegrupowanie i przygotowanie obrony. Dlatego potomni i następne pokolenia powinny pamiętać o obrońcach spod Mławy i oddawać im należny hołd.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów u stóp Mauzoleum Żołnierzy Września.