Opublikowano w kategorii: Aktualności

Rekonstrukcja Bitwy pod Gołyminem 1806 roku

1 września po raz kolejny rekonstruktorzy przypomnieli wydarzenia sprzed 212 lat, kiedy to na polach pod Gołyminem rozegrała się jedna z najcięższych bitew kampanii napoleońskiej 1806 roku.

W rekonstrukcję wydarzenia zaangażowana jest corocznie rzesza entuzjastów historii. Uczestnicy rekonstrukcji wiernie oddali klimat zmagań bitewnych, oddziały piechoty polskiej i francuskiej w strojach z epoki sugestywnie ukazały obronę przed konnicą wojsk rosyjskich.

Wśród publiczności obecny był senator RP Jan Maria Jackowski wraz z posłem na Sejm RP Arkadiuszem Czartoryskim.

Rekonstrukcja bitwy co roku ściąga coraz większą liczbę publiczności, tak było i teraz plac na którym rozegrała się rekonstrukcja bitwy otoczyli szczelnie mieszkańcy gminy Gołymin i przyjezdni widzowie.

Przed rozpoczęciem historycznego wydarzenia głos zabrał senator Jackowski, gratulując organizatorom inicjatywy. W swoim słowie senator przytoczył fakty historyczne opisujące batalię pod Gołyminem. Jak powiedział ta bitwa odcisnęła się na postrzeganiu kampanii napoleońskiej na ziemiach polskich. Dlatego to bardzo ważne aby kultywować pamięć o bohaterstwie polskiego żołnierza na przestrzeni wieków, która stanowi fundament budowania silnego państwa.

Po zakończeniu wystąpień na trawiastym palcu rozegrała się rekonstrukcja bitwy z 1806 roku, dostarczając widzom niezapomnianych wrażeń.