Opublikowano w kategorii: Aktualności

27. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Na Jasnej Górze odbyły się  uroczystości 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja pod hasłem „Polska miłością wskrzeszona”. 

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja jak co roku zgromadziła dziesiątki tysięcy uczestników. Głównym punktem tegorocznej pielgrzymki była przedpołudniowa msza na jasnogórskich wałach, której przewodniczy kard. Zenon Grocholewski.

Wraz z uczestnikami pielgrzymki w uroczystym nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele rządu, obok premiera Mateusza Morawieckiego obecni byli m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister sportu Witold Bańka i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Przeor klasztoru o. Marian Waligóra powitał też obecnych b. ministra obrony Antoniego Macierewicza i b. ministra środowiska Jana Szyszkę.

W  Mszy Świętej wziął udział senator Ziemi Ciechanowskiej Jan Maria Jackowski wraz z małżonką .

Na wstępie Mszy św. wiernych powitał przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra OSPPE. Podziękował za świadectwo żywej wiary, jaką swoją postawą wyrażają pielgrzymi zgromadzeni na Błoniach Jasnogórskich.

– Dziękuję za wasze świadectwo żywej wiary, miłość do Pana Boga, miłość do człowieka, miłość do Kościoła Świętego. Po 100 latach od odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, dziś w tej wyjątkowej wspólnocie dziękujemy za to, że możemy naszą wolność przeżywać zanurzeni w Chrystusie, karmiąc się jego miłością. Tu na Jasnej Górze razem z Maryją chcemy wytrwale stać pod krzyżem Chrystus  – mówił o. Marian Waligóra OSPPE.

Podczas nabożeństwa homilię wygłosił s. kard. Zenon Grocholewski wyrażając  wdzięczność Radiu Maryja za działania na rzecz dobra i prawdy w Polsce oraz demokracji w Polsce i troskę o wartości duchowe. 

– Gratuluję Rodzinie Radia Maryja jej poczynań na rzecz prawdy i dobra w naszym kraju, na rzecz respektowania chrześcijańskich korzeni naszego narodu, na rzecz wartości duchowych; gratuluję jej troski o dobro rodziny, o prawa rodziców, o prawo do życia tych najbardziej bezbronnych, o solidne wychowanie młodego pokolenia; gratuluję zmagań na rzecz demokracji w Polsce, wolności mediów, wspierania tych mediów, które propagują prawdziwe wartości, a zwłaszcza wspierania dobroczynnej działalności Radia Maryja, Telewizji Trwam i dzieł z nimi związanych – zaznaczył były Prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

Na zakończenie Eucharystii słowo do pielgrzymów skierował Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR, który zwrócił uwagę, że dzięki miłości możemy dziś żyć w wolnym kraju.

– Hasło tegorocznej pielgrzymki – „Polska Miłością Wskrzeszona” – słowo „Miłość” to miłość tych ludzi. Oni sprawili, że została wskrzeszona. Jak przedtem prywata, kłótliwość, egoizm i pycha sprawiły, że prosili mocniejszych od siebie, by zajęli się Polską. Czy nie podobnie jest teraz? Tylko mam nadzieję, że ci, którzy tak robią się opamiętają, a dobre siły w Polsce zwyciężą. Dziękować trzeba wielu ludziom – zaznaczył o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Po zakończeniu Mszy św. list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do uczestników spotkania odczytał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Śmiałość i moc ducha jest w Rodzinie Radia Maryja – napisał w liście Jarosław Kaczyński. [

– Jestem święcie przekonany, że jesteście jednym z filarów, na których wznosi się gmach wiary, polskości i patriotyzmu, i że ta wasza twierdza – jak Jasna Góra zwycięstwa, której w przeszłości nie zdołali pokonać ani Szwedzi, ani Rosjanie, ani Austriacy – pozostanie niezdobyta – napisał prezes PiS.

Do pielgrzymów i duchowieństwa zwrócił się w swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki

– Dziękujemy tym wszystkim, dzięki którym Polska przetrwała, a to przede wszystkim są polskie rodziny, również wielopokoleniowe. Dzięki naszym dziadkom, babciom, którzy służą radą; naszym opiekuńczym rodzicom i rezolutnym dzieciom – wielopokoleniowym rodzinom, które są wielką wartością Polski. Pod nie też był robiony podkop. Rodziny wielodzietne były czasami określane jako patologiczne. Te, dzięki którym bogactwo narodu rosło, które były dobrodziejstwem, były określane fałszywie. Od ponad 2,5 roku odbudowujemy wartość rodziny poprzez naszą wiarę, pracę, politykę społeczną – mówił premier.

Po przemówieniach pielgrzymi wysłuchali koncertu orkiestry im. Tadeusza Moryto z Łącka.

Po zakończeniu uroczystości była chwila do rozmowy z premierem Morawieckim