Opublikowano w kategorii: Aktualności

550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej

W piątek 6 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie została otwarta wystawa ” 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej”.  Wystawa prezentuje barwne, kilkusetletnie dzieje polskiego parlamentaryzmu. Zgromadzone eksponaty – laski marszałkowskie, ulotki wyborcze, odznaki i legitymacje poselskie, druki, rękopisy i inne – w obrazowy sposób przedstawiają rozwój parlamentaryzmu na przestrzeni wieków oraz podkreślają jego znaczenie w pejzażu politycznym Rzeczypospolitej.

Znaczna część prezentowanych na wystawie obiektów pochodzi ze zbiorów Wydziału Muzealiów Biblioteki Sejmowej.

Kuratorem wystawy jest dr Piotr Kopszak z Muzeum Narodowego w Warszawie, autorem scenariusza prof. dr hab. Michał Kopczyński. Projekt aranżacji przestrzeni wystawienniczej opracował art. plast. Krzysztof Burnatowicz.

W wernisażu wystawy uczestniczyli przedstawiciele rządu i Parlamentu.

Obecny był senator RP Jan Maria Jackowski wraz z posłem na Sejm RP Andrzejem Melakiem.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał marszałek Sejmu RP Marek Kuciński. w swoim wystąpieniu marszałek  podkreślił, że Zamek Królewski jest najważniejszym miejscem dla całej Polski, siedzibą królów, a także miejscem obrad Sejmu i symbolem uchwalenia Konstytucji 3 Maja. – W tych murach zapadały decyzje doniosłe, ważne dla Rzeczypospolitej i jej obywateli, istotne dla polskiej państwowości – powiedział Kuchciński. Jak zaznaczył Marek Kuchciński, na przestrzeni stuleci, pod wpływem różnorodnych nurtów światopoglądowych oraz wzorców kulturowych zmieniał się ustrój naszego państwa i struktura organizacyjna Sejmu.

– Ale zawsze jednak wtedy kiedy istniała Rzeczpospolita Sejm, parlamentaryzm trwał. Sejm jest organem, który jednoczył Rzeczpospolitą. Wpływał na kształtowanie świadomości i politycznej i obywatelskiej, przyczyniał się do rozwoju prawa, historiografii, kultury czytanej i cytowanej w całym ówczesnym cywilizowanym świecie.

Ekspozycję będzie można oglądać do końca sierpnia w salach na I piętrze skrzydła zachodniego Zamku Królewskiego (Pokój Królewiczowski „Trzeci”, Sala Senatorska, Galeria Warty, Nowa Izba Poselska, Pokój Wstępowy Nowej Izby Poselskiej).