Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Jubileusz 45-lecia Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie

Jubileusz 45-lecia Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie

Jubileusz 45-lecia Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie, zgromadził w piękny majowy wieczór w ogrodach rzymskiej ambasady licznych gości z Polski i Włoch.

 

Jubileusz 45-lecia Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w RzymieSwoją obecnością  uroczystości uświetnili przedstawiciel Senatu RP- senator Jan Maria Jackowski, Sejmu RP- posłanka Lidia Burzyńska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, dyrektor Departamentu Informacji i Promocji, p. Piotr Gajewski.

Kilka tygodni wcześniej życzenia  i upominek z okazji Jubileuszu   całej społeczności szkolnej przekazał  za pośrednictwem Ministra Adama Kwiatkowskiego, prezydent RP, p. Andrzej Duda.

Listy gratulacyjne przysłali miedzy innymi p. Stanisław Karczewski Marszałek Senatu RP,  p. Anna Maria Andres, senator RP,  sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu  do spraw Dialogu Międzynarodowego, p. Janina Sagatowska, senator RP, przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji  i  Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP, p. Kazimierz Wiatr, senator RP,  przewodniczący Komisji  Nauki, Edukacji i Sportu Senatu RP, poseł na Sejm RP, p. Anna Schmidt -Rodziewicz, przewodnicząca  Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmu RP, p. Piotr Dariusz Bonisławski, prezes Wspólnoty Polskiej oraz p. Anna Aleksandra Radecka, dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz wielu pracowników polskich instytucji.

Szanownych gości oraz byłych i obecnych uczniów, rodziców i nauczycieli oraz przedstawicieli Polonii rzymskiej  przywitała  w gościnnych  progach ambasady  charge d’affair ad interim RP, p. Agnieszka Hoppen-  Klikowicz oraz kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie -p. Ewa Mamaj i Danuta Stryjak, kierownik SPK w Rzymie.

Danuta Stryjak przedstawiając historię Szkoły Polskiej w Rzymie powiedziała: „ Szkoła Polska w Rzymie istnieje od 45 lat. Na samym początku jej istnienia postawiono przed nią misję , którą było uczenie młodych Polaków mieszkających we Włoszech  języka polskiego, kultury oraz historii  Polski. Od tego czasu w Polsce zmieniło się wszystko – system polityczny, miejsce Polski w Europie, system kształcenia, program nauczania, metody i sposoby pracy, podręczniki. Jedna rzecz pozostała niezmienna – misja szkoły oraz jej uczniowie, którzy z tą samą pasją i otwartością  od 45 lat przychodzą tu uczyć się po polsku o Polsce.”

Pani Danuta Stryjak, podkreśliła, że ogromną siłą szkoły są jej uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele. To oni budują jej codzienność, to ich pełna pasji praca, zaangażowanie, kreatywność i otwartość sprawia, że tu w Rzymie udało nam się zbudować społeczność, która na każdym kroku pokazuje swoje przywiązanie do Kraju.

Przybyli goście podkreślali ogromną rolę Szkoły w Rzymie w kształtowaniu tożsamości kolejnych pokoleń młodych Polaków. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za moc życzeń, wiele ciepłych słów i zapewnienia o wspieraniu szkoły również w przyszłości.

Uczniowie i rodzice pod kierunkiem nauczycieli przygotowali program artystyczny, w którym wyjaśniali słuchaczom czym jest Szkoła Polska w Rzymie i czym jest dla nich Polska. Wielu gości podkreślało, że można uczyć się od nich patriotyzmu i miłości do Kraju.

Podczas uroczystości zaprezentowany został film prezentujący krótka historię szkoły oraz jej dzisiejsze oblicze.  Zainaugurowano wystawę „Oblicza Szkoły”, w  której opisano historię kilkunastu rodzin od lat związanych ze szkołą.

Kolejna wystawa pokazywała na zdjęciach najważniejsze dla szkoły wydarzenia takie jak – spartakiady, pasowania na uczniów kolejnych roczników, bale karnawałowe, wycieczki, Malowania bombek jak również momenty uroczyste – udział przedstawicieli szkoły w obchodach kolejnych rocznic bitwy o Monte Cassino, udział w uroczystościach patriotycznych, rozpoczęciach  i zakończeniach roku szkolnego.

Z okazji Jubileuszu wydany został  również okolicznościowy Biuletyn szkolny, w którym swoimi wspomnieniami o szkole dzielili się z nami była dyrektor Szkoły, p. Ewa Bilińska, byli nauczyciele i uczniowie.

Źródło: patriot.24.net