Opublikowano w kategorii: Aktualności

Szkoła w Humięcinie im. Ignacego Mościckiego

Rok 2018 to czas kiedy obchodzimy uroczyście 100. rocznicę odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej, ale to też okazja do upamiętnienia Tych, którzy  niepodległość wywalczyli i dbali o rozwój Ojczyzny. 4 czerwca w Humięcinie gm. Grudusk odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej imienia Ignacego Mościckiego. Profesor Ignacy Mościcki- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1926-1939 urodził się w Mierzanowie koło Łysakowa i tu do dzisiaj mieszkańcy pamiętają,  dobrze zapisanego na kartach historii Wielkiego Polaka.

Uroczystość nadania imienia rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w Łysakowie.

W nabożeństwie wziął  udział senator RP Jan Maria Jackowski i poseł Anna Cicholska. Obecni byli członkowie stowarzyszeń i organizacji patriotycznych. Świątynię wypełnili uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Humięcinie.

W wygłoszonej homilii ks. proboszcz Andrzej Kapuściński przypominając postać patrona szkoły przytoczył drogę życiową młodego Ignacego Mościckiego, którą wyznaczała chęć zdobywania wiedzy.

Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy udali się do miejsca urodzin prof. Ignacego Mościckiego – Mierzanowa, gdzie u stóp pamiątkowego obelisku zostały złożone wiązanki kwiatów.

Główna ceremonia odbyła się na placu przed Szkoła Podstawową w Humięcinie.

Zaproszonych gości, uczniów i nauczycieli powitała dyrektor szkoły Iwona Ożarowska. Pani dyrektor w krótkim wystąpieniu przedstawiła historię szkoły i perspektywy rozwoju placówki szkolnej.

Podczas uroczystości głos zabrał senator Jan Maria Jackowski, który w swoim wystąpieniu pogratulował kadrze i uczniom obrania tak zacnego patrona szkoły. Senator  w swoim słowie przedstawił postać prof. Ignacego Mościckiego, podkreślając działalność na rzecz niepodległości przyszłego Prezydenta Polski. Jackowski opisał słowem dokonania profesora Mościckiego w dziedzinie chemii, jako prekursora budowy  polskiego przemysłu chemicznego, autora ponad 40 patentów polskich i zagranicznych.

Uroczystość nadania imienia szkole to też ufundowanie sztandaru szkoły, który przekazał wójt gminy Grudusk Jacek Oglęcki.