Opublikowano w kategorii: Aktualności

Wydarzenie Historyczne Roku 2017

30 maja 2018 roku w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odbyła się Uroczysta Gala wręczenia  nagród zwycięzcom plebiscytu organizowanym przez Muzeum Historii Polski-Wydarzenia Historyczne Roku 2017.

W gali wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Obecny był senator RP Jan Maria Jackowski-  wiceprzewodniczący senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Wśród gości gali obecni byli przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, muzeów oraz wszyscy autorzy nominowanych projektów z całej Polski.

Galę rozpoczęło wystąpienie  dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro, który podkreślił , że plebiscyt to przedsięwzięcie, które ma „przypominać o najciekawszych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeniach poprzedniego roku”. „To jest też ważny konkurs, dlatego że ostateczny głos mają internauci. Najpierw jurorzy wybierają najciekawsze merytorycznie projekty, a potem ostateczny ruch należy do internautów. Tu, oprócz jakości projektów, które są nagradzane, liczy się zdolność mobilizacji swojego środowiska przez szefów instytucji kultury, stowarzyszeń, przez inicjatorów rozmaitych, bardzo często wspaniałych inicjatyw lokalnych”.

W tegorocznej edycji konkursu nadesłano ponad 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy – m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”.
W głosowaniu oddano blisko 9 tysięcy głosów.

Najwięcej głosów w kategorii „Wystawa” otrzymała ekspozycja czasowa „Pogromcy Enigmy”, której organizatorem był Urząd Miasta Poznania, to interaktywna wystawa upamiętniająca poznańskich kryptologów, którzy rozszyfrowali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Mieści się ona
w tzw. Szyfrokontenerze, przypominającym kształtem obudowę maszyny szyfrującej z uchylonym wiekiem.

W kategorii „Wydarzenie” za najważniejsze w 2017 roku uznano akcję BohaterON – włącz historię!, zorganizowaną przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria, to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich. Jej organizatorzy za cel postawili sobie udział
w tworzeniu wspólnoty pamiętającej o polskich bohaterach nie tylko podczas rocznic, ale przez cały rok, doceniającej ich zasługi i pozostającej z nimi w kontakcie.

W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów internautów uzyskała Akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca’56”, która jest projektem Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 angażującym dzieci i młodzież szkolną w upamiętnianie osób związanych z wydarzeniami, które rozgrywały się 28 czerwca 1956 roku  w Poznaniu. Akcje zainaugurowano, aby przybliżyć młodemu pokoleniu Powstanie Poznańskie 1956 i jego bohaterów. Zgodnie z założeniami akcji w wybrane dni uczestnicy udają się na groby, sprzątają je i zapalają na nich znicz opatrzony logo akcji.