Opublikowano w kategorii: Aktualności

Obchody Dnia Polonii i Polaków poza Granicami w Brukseli

Marszałek Senatu z grupą senatorów obchodził światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą w Belgii. Wizyta delegacji 6 maja 2018 r. W składzie delegacji byli senatorowie z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą:  Maciej Łuczak, Artur Warzocha, Jan Maria Jackowski, Małgorzata Kopiczko, Andrzej Pająk, Antoni Szymański oraz  posłowie Małgorzata Gosiewska i Wojciech Ziemniak. Delegacji Senatu RP towarzyszyli także przedstawiciele organizacji polonijnych: Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Lilia Luboniewicz sekretarz Zarządu Fundacji Wolność i Demokracja oraz wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz i dyrektor Biura do spraw Kontaktu z Polonią i Polakami za Granicą Kancelarii Prezydenta Kazimierz Kuberski.

Wizyta delegacji 6 maja 2018 r. rozpoczęła się od spotkania w siedzibie Polskiej Macierzy Szkolnej „Millenium” w Comblain-la-Tour z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami szkół polskich.

Chcemy, by więź Polaków mieszkających w Polsce i za granicą była coraz wyraźniejsza i bardziej trwała – mówił marszałek. Dziękował rodzicom i nauczycielom szkół polskich za dbałość o polskość i nauczanie języka polskiego . „Dziękujemy za to, że Wasze serca biją po Polsku” – dodał.

Uczestnicy delegacji z zainteresowaniem obejrzeli występ młodzieży szkolnej.

 

Po południu w Brukseli, w ambasadzie polskiej odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji polonijnych w tym kraju.

W czasie wizyty w ambasadzie RP zostało wypuszczone 100 biało-czerwonych  balonów z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości rzeczypospolitej.

Delegacja odwiedziła Sanktuarium Matki Bożej Ubogich w Banneux, gdzie marszałek odsłonił obraz Matki Boskiej z Gietrzwałdu i złożył przed nim tzw. „wotum wdzięczności”.

Przedstawiciele Senatu i najwyższych władz państwowych uczestniczyli we mszy św. celebrowanej przez ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, Konsultora Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, w kościele Notre Dame de la Chapelle. Przybyło około 40 sztandarów szkół polskich i organizacji. Obecna była liczna Polonia.

Ten dzień zakończyła uroczysta gala w teatrze Saint Michel.  Za działalność na rzecz Polonii, w dniu światowych obchodów jej święta, marszałek Karczewski, wręczył senackie medale za zasługi w takich kategoriach jak: kombatanci, edukacja, zespoły folklorystyczne, kultura, działalność społeczna i organizacje polonijne. Uhonorowani zostali: Jan Brzeski, który jako ochotnik brał udział w Wojnie Obronnej 1939 roku; Monika Pruska – kierowniczka Szkolnego Punku Konsultacyjnego im. generała Stanisława Maczka za efekty pracy dydaktycznej i instytucjonalnej dla polskiej i flamandzkiej społeczności w Antwerpii, Isabella Polain za działania mające na celu wprowadzenie zajęć z języka polskiego dla polskich uczniów uczęszczających do francuskojęzycznych szkół podstawowych w Walonii i Brukseli w ramach programu OLC-Pologne, zespół „Spotkanie” przedstawiający utwory i stroje z różnych stron Polski; wyróżniono tenora Marka Torzewskiego za „wieloletnią działalność na rzecz rozsławiania polskiej kultury”; Mariusza Gojdę związanego ze Szkołą Polską im. Generała Stanisława Maczka w Antwerpii oraz Związek Polaków w Belgii, który obchodzi w tym roku 95-lecie istnienia.