Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Mława świętowała Trzeciego Maja

43 - Wspólny polonez

Mszą w kościele pw. Ducha Świętego rozpoczęły się mławskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. Następnie uczestnicy przemaszerowali w uroczystym pochodzie do miejskiego parku, by wysłuchać okolicznościowych przemówień, złożyć kwiaty pod Dębem Niepodległości i… zatańczyć poloneza!

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił pochodzący z Mławy o. Jan Maria Szypulski – opat klasztoru w austriackim Zwettl. Po zakończeniu sumy ulicami miasta przeszedł uroczysty pochód z muzykami Mławskiej Orkiestry Dętej na czele. Uczestnicy obchodów czwartkowego święta dotarli do miejskiego parku, gdzie część oficjalną poprowadził Mateusz Przybyszewski. Głos zabrali Senator RP Jan Maria Jackowski, Poseł na Sejm RP Anna Ewa Cicholska i Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.

– Warto być razem. Warto różnić się, ale godzić. Dlatego że największa racja to dobro narodu i dobro Rzeczypospolitej Polskiej. Moi drodzy, cieszę się, że potrafimy spotykać się przy takich okazjach. Jest bardzo dużo różnorodnych środowisk, jesteśmy razem, chcemy być razem. To jest bardzo ważne i bardzo cenne – mówił burmistrz Sławomir Kowalewski. Dziękował wszystkim, którzy tworzą tę atmosferę wzajemnego zrozumienia i porozumienia. – W Mławie jest pięknie. W Mławie jest klimatycznie. Ale to nie dzieje się samo z siebie. To my, mieszkańcy Mławy, północnego Mazowsza, tej polskiej ziemi, potrafimy to. Głębokie wyrazy szacunku składam pod adresem wszystkich mieszkańców Mławy, wszystkich przyjaciół naszego kochanego miasta, naszej kochanej małej ojczyzny. Dziękuję – zwracał się do słuchaczy burmistrz.

Przedstawiciele lokalnych środowisk – m.in. samorządowców, partii politycznych, służb mundurowych, kombatantów, rzemieślników, szkół i rekonstruktorów – złożyli pod Dębem Niepodległości wiązanki kwiatów. Następnie do wspólnego poloneza parkowymi alejami zaprosili mławian uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej „Wyspianum” i  Zespołu Szkół nr 4 w Mławie, seniorzy z Miejskiego Domu Kultury oraz harcerze.

KN / UMM

Obrazki galerii:
Obrazki galerii:
Obrazki galerii:

Źródło: mlawa.pl