Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

NOWOCZESNA RUSZA Z KAMPANIĄ WYBORCZĄ

Nowoczesna rusza w Polskę. Program na wybory samorządowe ma powstać w dialogu z Polakami. Pierwszy przystanek w Warszawie, gdzie partię reprezentuje m.in. kandydat na wiceprezydenta miasta Paweł Rabiej.

Program dla samorządu Nowoczesna chce konsultować z mieszkańcami. Pierwsza samorządowa konwencja partii odbywa się w Warszawie.

– Potrzebujemy, żeby samorządy były bardziej jawne, bardziej przejrzyste, żeby obywatele mieli pełny wgląd do tego, jak działają samorządy, jak wydatkują te pieniądze, jak wydatkują budżet. Potrzebujemy też większego dialogu – wskazuje Paweł Rabiej.   

Tego dialogu brakuje jednak w szeregach samej partii. Na publiczną krytykę Katarzyny Lubnauer zdecydowała się Joanna Scheuring-Wielgus.

– Zarządzanie partią to jest zupełnie coś innego niż bycie w telewizorach, radiach i komentowanie rzeczywistości, którą mamy – uważa Joanna Scheuring-Wielgus.

Dziś wyzwaniem dla Nowoczesnej jest przekroczenie progu wyborczego. Partia wyraźnie dołuje w sondażach.

– Mamy świadomość, że wielu naszych wyborców dzisiaj nie chce powiedzieć, że oddałoby głos na PO czy Nowoczesną, bo oczekują konkretnych kroków z naszej strony – jednej i drugiej partii – pokazujących, że potrafimy współpracować – podkreśla poseł Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.

Jan Grabiec przekonuje, że właśnie takiej współpracy oczekują wyborcy PO i Nowoczesnej.

Ugrupowanie stworzone przez Ryszarda Petru powoli zmierza do końca – odpowiada senator PiS Jan Maria Jackowski.

– Platforma Obywatelska połknie Nowoczesną jako przystawkę – ocenia senator Jan Maria Jackowski.

Wielu politykom Nowoczesnej dziś do PO daleko.

– Współpraca tak, ale na zasadzie dwóch odrębnych partii, dwóch odrębnych tożsamości. My jesteśmy inni i chcemy tę inność podkreślać – zaznacza Paweł Rabiej.

Alternatywą może okazać się nowy projekt polityczny.

– Wydaje mi się, że jest takie ciśnienie wśród różnych ludzi, w świecie politycznym i nie tylko, ciśnienie na coś zupełnie nowego i być może to się wydarzy kiedyś. Zobaczymy – mówi Joanna Scheuring-Wielgus.  

Nowoczesna wyraźnie zabiega o skrajnie lewicowy elektorat.

– Dzisiaj zajmuje się takimi kwestiami, jak liberalizacja aborcji czy sprawa związków partnerskich. To jest droga donikąd, ale to oczywiście jest decyzja tej partii – wskazuje wiceprzewodniczący Porozumienia poseł Zbigniew Gryglas.

Dlatego – jeśli nie z PO – to z Barbarą Nowacką Katarzyna Lubnauer może kreślić swoją polityczną przyszłość – mówi senator Jan Maria Jackowski.

– Może próbować – w oparciu o środowiska lewackie czy lewacko-lewicowe, takie ostro feministyczne, a zdaje się, że są to poglądy, które są jej dosyć bliskie – stworzyć platformę np. z takimi osobami, jak pani Nowacka – ocenia senator Jan Maria Jackowski.

Pierwszym sprawdzianem dla Nowoczesnej będą nadchodzące wybory samorządowe. Partia swój program będzie konsultować do czerwca.

Źródło: radiomaryja .pl