Opublikowano w kategorii: Aktualności

W hołdzie Żołnierzom Mazowieckiej Brygady Kawalerii

W kościele parafialnym w Węgrze 11 listopada została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy, którzy polegli w walkach z bolszewickim najeźdźcą.

W nabożeństwie wziął udział senator RP Jan Maria Jackowski wraz z kierownikiem delegatury UW Krzysztofem Bieńkowskim.

Po zakończonym nabożeństwie zebrani w przemarszu udali się na cmentarz parafialny do kwatery w której spoczywają bohaterscy żołnierze Mazowieckiej Brygady Kawalerii, polegli w walce z bolszewikami.

Uczestnicy uroczystości skupili się koło  Grobu Nieznanego Żołnierza, który dzięki funduszom wojewody i zaangażowaniu wójta Gminy Czernice Borowe Wojciecha Brzezińskiego został odnowiony.

Zebranych powitał wójt Wojciech Brzeziński, informując też o historii walk i bohaterach, którzy oddali życie za naszą niepodległość.

W trakcie uroczystości ks. proboszcz Andrzej Rutkowski dokonał poświecenia odnowionego grobu. Następnie została oddana salwa honorowa.

Do zgromadzonych zwrócił się senator Jackowski, kierując słowa podziękowania do władz gminy za zaangażowanie w upamiętnienie bohaterskich obrońców i kultywowanie obchodów rocznicowych wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości. Jak powiedział senator z roku na rok obserwujemy coraz większe uczestnictwo społeczności lokalnych w wydarzeniach patriotycznych, co świadczy o rosnącej świadomości i przywiązaniu do Ojczyzny naszych rodaków. Ta sytuacja jest bardzo dobrym prognostykiem na przyszłość, bo społeczeństwo które honoruje swoich bohaterów i dba o swoja historię  jest silne i niepodatne na zakusy wrogów-zakończył sen. Jackowski.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wiazanki kwiatów na wojskowej kwaterze.