Opublikowano w kategorii: Aktualności

99. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Żurominie

W 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej w Żurominie odbyły się uroczyste obchody. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele p.w. Św. Antoniego z Padwy.

W nabożeństwie wziął udział senator RP Jan Maria Jackowski z burmistrz Żuromina Anetą Goliat i przedstawicielami samorządu gminnego i powiatowego.

Obecne były poczty sztandarowe organizacji i stowarzyszeń patriotycznych. Jak zawsze nie zawiedli druhowie strażacy i orkiestra stanowiąc asystę podczas Mszy Świętej.

Nabożeństwo sprawował ks. kan. Kazimierz Kowalski. W wygłoszonej homilii padły słowa nawiązujące do rocznicowych obchodów.

Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy w przemarszu udali się pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się druga część uroczystości.

U stóp pomnika burmistrz Miasta i Gminy Żuromin Aneta Goliat i przewodniczący Rady Powiatu Żuromińskiego Piotr Budzich zapalili znicze. Podczas uroczystości organizatorzy przedstawili krótki rys historyczny Żuromina w latach zaborów i przededniu odzyskania niepodległości 1918 roku. Uczestnicy obchodów mogli usłyszeć opis ciekawych wydarzeń sprzed  prawie stu lat, kiedy to Żuromin, będąc miastem na pograniczu doznawało agresji i zniszczenia. Ale też jak stwierdził  narrator mimo tego miasto się rozwijało, kładąc szczególny nacisk na rozwój handlu.

Do uczestników obchodów zwrócił się w wystąpieniu senator Jan Maria Jackowski, dziękując samorządowi i organizatorom za piękną uroczystość upamiętniającą odzyskaną wolność. Senator w swoim słowie podkreślił wagę organizacji i uczestnictwa w obchodach rocznicowych jako jeden z wyrazów patriotyzmu i budowania wspólnoty. Jackowski odniósł się też do postaci historycznych, które wraz z Marszałkiem Piłsudskim tworzyły podwaliny niepodległości Rzeczypospolitej. Senator opisał postać prof. Ignacego Mościckiego Prezydenta Polski w latach 1926-1939, urodzonego na Mazowszu w Mierzanowie koło Gruduska. To profesor Mościcki był prekursorem polskiej chemii jako inicjator budowy Państwowych Zakładów Azotowych.

Po zakończeniu wystąpień nastąpiła ceremonia złożenia wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Marszałka Piłsudskiego.