Opublikowano w kategorii: Aktualności

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ofiary Obozu Zagłady KL Warschau

W niedzielę 8 października  w Warszawie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary Obozu Zagłady KL Waschau.

W uroczystości wziął  udział senator RP Jan Maria Jackowski wraz z organizatorem uroczystości posłem na Sejm RP Andrzejem Melakiem,  sędzią Bogusławem Nizieńskim,  oraz dyrektorem Archiwum Akt Nowych Tadeuszem Krawczakiem. Uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedziła Msza Święta w Parafii Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników.

Podczas Mszy Św. w wygłoszonej homilii o. Waldemar Gonczaruk  powiedział  – Dzisiaj gromadzi nas pamięć o bolesnych wydarzeniach, które trwają w naszych sercach. Miasto, z którego wyrasta ten kościół, jest miastem szczególnym w historii nie tylko Polski, ale i świata. To sąsiedzi naszego kraju skazali to miasto na nieistnienie, na wielką nieobecność. Podczas dwuletniego funkcjonowania obozu śmierci, Niemcy wymordowali ok. 200 tys. naszych rodaków. W centrum okupowanej stolicy Polski był obóz KL Warschau, objęty zmową milczenia.

Po zakończonym nabożeństwie została odsłonięta tablica. Podczas odsłonięcia głos zabrał poseł Andrzej Melak – – Śp. Maria Trzcińska podjęła się heroicznej pracy. Przy pomocy dyr. Archiwum Akt Nowych Tadeusza Krawczaka, odnalazła oryginalne dokumenty dot. powołania obozu KL Warschau, które miało miejsce 75 lat temu. Dziś, gdy runęła polityka niemiecka zakłamywania historii, w momencie, gdy Polacy zapowiedzieli upomnienie się o reparacje wojenne – my także musimy pamiętać, kto był agresorem, kto był mordercą, kto był ofiarą. Niemcy przez kilkadziesiąt lat prowadzili politykę, która znalazła także uznanie u tych, którzy rządzili – mówił poseł Andrzej Melak.

Upamiętnieniu ofiar KL Warschau towarzyszyło otwarcie okolicznościowej wystawy przed Sanktuarium.