Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

5. ROCZNICA ŚMIERCI PROF. JÓZEFA SZANIAWSKIEGO

Mija piąta rocznica śmierci prof. Józefa Szaniawskiego, politologa, historyka, dziennikarza i przyjaciela Radia Maryja oraz dzieł przy nim powstałych. Profesor zginął tragicznie w Tatrach w 2012 roku.   

Profesor Józef Szaniawski urodził się w 1944 roku we Lwowie. W latach 70. i 80. prowadził działalność niepodległościową przeciwko wpływom radzieckim w Polsce. Był również zwolennikiem integracji państwa polskiego z NATO. Od 1973 roku współpracował z Radiem Wolna Europa – mówi syn Józefa Szaniawskiego Filip Frąckowiak, radny Prawa i Sprawiedliwości.

– Mój ojciec w latach 1973–1985 był konspiracyjnym dziennikarzem Radia Wolna Europa. Co go do tego skłoniło? Myślę, że pewna niesprawiedliwość w Polsce komunistycznej, którą dostrzegał będąc redaktorem biuletynu specjalnego Polskiej Agencji Prasowej – wskazuje Filip Frąckowiak.

Józef Szaniawski wysyłał do Radia Wolna Europa tajne informacje o sytuacji gospodarczej i politycznej bloku komunistycznego. To było wyjątkowo trudne zadanie – zauważa historyk dr Robert Derewenda.

– Wtedy nie każdego było stać na tak odważny akt, żeby nie tylko współpracować z Radiem Wolna Europa, ale informować właśnie o sprawach związanych z sowietyzacją państwa polskiego przez Związek Radziecki – zaznacza historyk. 

W 1985 roku Józef Szaniawski został oskarżony o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Skazano go wówczas na 10 lat więzienia. Uniewinniony wyszedł na wolność 22 grudnia 1989 roku. Profesor był najdłużej przetrzymywanym więźniem PRL – podkreśla senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

– Określono go mianem ostatniego więźnia PRL-u, ponieważ w sposób szczególny był prześladowany i ze szczególną zajadłością właśnie jeszcze po „Okrągłym Stole”, po przemianach 1989 roku – podkreśla senator Prawa i Sprawiedliwości.

Józef Szaniawski przyczynił się do ujawnienia misji wywiadowczej generała Ryszarda Kuklińskiego oraz jego rehabilitacji w świetle prawa. Był założycielem Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego. To szczególne miejsce – przekonuje przewodnik po Izbie Jan Łada.

– Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce tak antykomunistyczne i antysowiecki, ściśle związane z samotną misją generała Kuklińskiego – wskazuje Jan Łada z Izby Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego.

Profesor Józef Szaniawski był wykładowcą Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, publicystą „Naszego Dziennika”, Radia Maryja oraz Telewizji Trwam.

Historyk Wiesław Wysocki, przyjaciel Józefa Szaniawskiego, wspomina profesora jako wielkiego patriotę.

– Brakuje go, bo to był człowiek walki i jego pióro – to byłaby dzisiaj szabla. Szabla, która pewnie byłaby jedną z najbardziej aktywnych – podkreśla Wiesław Wysocki.

Józef Szaniawski zginął w Tatrach, które kochał. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: radiuomaryja.pl