Opublikowano w kategorii: Aktualności

1 sierpnia w Ciechanowie

1 sierpnia w 73. rocznicę Powstania Warszawskiego Ciechanowianie uczcili pamięć bohaterskich powstańców z 1944 roku. Ciechanów jak co roku 1 sierpnia oddaje hołd powstańczym żołnierzom, którzy z naszego miasta ruszyli w bój z niemieckim okupantem w Warszawie.

fot ciechanowinaczej.pl

Po raz kolejny uroczystości pod pamiątkowym obeliskiem poprzedził Ciechanowski Marsz Powstania Warszawskiego, który od trzech lat organizuje stowarzyszenie Narodowy Ciechanów oraz lokalne grupy kibiców. W uroczystościach wzięli udział liczni przedstawiciele paramentu, samorządu i instytucji z terenu miasta i powiatu. Senatora RP Jana Marii Jackowskiego reprezentował dyr. biura senatorskiego Robert Kuciński, w imieniu ministra w KPRM Macieja Wąsika wzięła udział Renata Wilga, zaś poseł Anną Cicholską  reprezentował asystent Robert Piotrowski. Już tradycyjnie obchodom towarzyszyła  asysta drużyn harcerskich  i licznych pocztów sztandarowych organizacji i stowarzyszeń i  patriotycznych.

fot. ciechanowinaczej.pl

Uroczystości w symbolicznym miejscu pamięci rozpoczęło wystąpienie wiceprezydent miasta Ciechanowa Anny Żebrowskiej, która w swoim wystąpieniu nawiązała do bohaterach z Ciechanowa – uczestnikach Powstania Warszawskiego. Pani prezydent w swoim słowie podkreślił wagę powstańczego zrywu, który mimo przegranej był zarzewiem dla wielu Polaków, którzy tuż po zakończeniu działań wojenny musieli stawić czoło sowieckiemu najeźdźcy.

fot. ciechanowinaczej.pl

Po wystąpieniu prezydent Żebrowskiej nastąpiła ceremonia  złożenia wiązanek kwiatów. Tego dnia odbyła się też uroczysta Msza Święta w intencji poległych powstańców