Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

Wojska Obrony Terytorialnej w Ciechanowie

W Ministerstwie Obrony Narodowej zapadła decyzja – Wojska Obrony Terytorialnej będą też stacjonować w Ciechanowie. W koszarach po byłej jednostce wojskowej znów zagości wojsko.

Z tej okazji w dniu 28 lipca odbyła się konferencja prasowa z udziałem senatora RP Jana Marii Jackowskiego , poseł Anny Cicholskiej i kierownika delegatury UW Krzysztofa Bieńkowskiego.

Parlamentarzyści i przedstawiciel wojewody podczas konferencji, która odbyła się przed terenem dawnej jednostki wojskowej podkreślali wagę decyzji o rozlokowaniu w Ciechanowie sił WOT. Jak powiedział  w swoim wystąpieniu senator Jan Maria Jackowski decyzja o stacjonowaniu WOT została poprzedzona długą drogą konsultacji i zabiegów ze strony parlamentarzystów i samorządowców z terenu subregionu ciechanowskiego. Senator Jackowski przytoczył przykłady swoich wielokrotnych oświadczeń ( interpelacji) w sprawie zagospodarowania terenu po koszarowego. Sen. Jackowski przypomniał też o wspólnych z samorządowcami wystąpieniach do organów ministerstwa, mających na celu zagospodarowanie terenu jednostki. W swej wypowiedzi Jackowski nawiązał do wspólnej z kier. Krzysztofem Bieńkowskim wizyty w dowództwie WOT, podczas której omówiono możliwości zagospodarowania terenu j.w.  Mimo dobrego klimatu rozmów, dopiero dzisiaj możemy pewność – wojsko wraca do Ciechanowa powiedział sen. Jackowski. W dalszej wypowiedzi senator poinformował o tym, że w Ciechanowie będzie stacjonować  dowództwo brygady WOT, która swym zasięgiem obejmie 17 powiatów. W jednostce będzie stacjonować 240 żołnierzy zawodowych i batalion żołnierzy- ochotników w liczbie 650 osób.  Jak wspomniał senator w skład sił WOT w Ciechanowie wejdzie też oddział  wsparcia saperskiego. Całość sił WOT w Ciechanowie w planach ma liczyć ok. 3 tys. przeszkolonych i zdolnych do skutecznej obrony żołnierzy. Wojska Obrony Terytorialnej to też doskonale wyposażeni żołnierze w nowoczesną broń strzelecką, karabiny i moździerze, oraz środki szybkiego transportu.

Odpowiadając na pytania Jackowski położył nacisk na bardzo pozytywny odzew społeczny decyzji o dyslokacji WOT w Ciechanowie. Senator wspomniał tez o rezerwie zabudowań jednostki, która jest przeznaczona po potencjalne stacjonowanie ciężkiego sprzętu wojskowego armii USA.  Co w perspektywie czyni Ciechanów ważnym ośrodkiem na mapie obronnej Mazowsza i wschodniej Polski. Głos zabrał też kierownik delegatury UW Krzysztof Bieńkowski, który wyraził duże zadowolenie z decyzji MON. Kierownik UW Bieńkowski wspomniał duże starania Przasnysza o zachowanie w tym mieście jednostki wojskowej, które okazały się skuteczne, mniej szczęścia miał Ciechanów  i przez prawie osiem lat teren dawnej jednostki straszył pustką. Ale teraz , podkreślił życie wraca do historycznych koszar.

Źródło: ciechanowinaczej.pl