Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Ustawa o zakazie propagowania totalitaryzmów – przyjęta

Senat bez poprawek przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Zgodnie z ustawą, właściciel nieruchomości, na której znajduje się pomnik, obelisk, popiersie, tablica pamiątkowa i inny obiekt propagujący te ustroje, będzie miał rok na jego usunięcie.

Tak zdecydowali miejscy radni na wniosek mieszkańców. Tym samym z mapy miasta zniknie ulica Dąbrowszczaków.

Senator Jan Maria Jackowski z PiS powiedział, że o takie prawo apelowali m.in. samorządowcy, którzy – jak mówił senator – nie mogli sami poradzić sobie z tym problemem. Podkreślił, ze ustawa została „w zasadzie przyjęta w consensusie, ponad podziałami politycznymi, co pokazuje, że była potrzeba wprowadzenia tego typu przepisów”.

– Oczywiście, była dyskusja co do rozwiązań szczegółowych, ale co do zasady ustawa proponuje, by tego rodzaju obiekty – w ciągu 12 miesięcy od jej wejścia w życie – zostały zdemontowane. Będą na to przeznaczone specjalne środki. W sytuacjach wątpliwych opinię w tym względzie będzie wydawał Instytut Pamięci Narodowej – podkreślił Jan Maria Jackowski.

Ustawę poparło 79 senatorów. Nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Regulacja ma wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia jej ogłoszenia. Wcześniej ustawę musi podpisać prezydent.