Opublikowano w kategorii: Aktualności

Aktualności

Rotmistrz Witold Pilecki patronem szkoły w Wyszynach Kościelnych

9 czerwca w Wyszynach Kościelnych koło Mławy odbyła się miła uroczystość nadania szkole podstawowej imienia wielkiego bohatera rotmistrza Witolda Pileckiego.

W uroczystości wziął udział senator RP Jan Maria Jackowski wraz z przedstawicielami samorządu, wójtami: Stupska Jackiem Świderskim, Szydłowa Wiesławem Boczkowskim i Wiśniewa Zbigniewem Kleniewskim. Obecni byli: starosta mławski Włodzimierz Wojnarowski i liczne grono reprezentantów instytucji z terenu powiatu mławskiego. Udział wzięli też komendanci Policji i Straży z terenu Mławy. Oprawę uroczystości stanowiły liczne poczty sztandarowe i drużyny młodzieży z klas mundurowych. Nadanie szkole imienia tak szlachetnego i bohaterskiego patrona miało bardzo uroczysty charakter.

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w Kościele Parafialnym w Wyszynach Kościelnych, którą sprawował ks. proboszcz Stanisław Gąsiorowski.

Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy w przemarszu przy dźwiękach orkiestry udali się na teren szkoły podstawowej.

Na czele przemarszu wraz ze sztandarem szkoły przejechał syn rotmistrza Pileckiego, Andrzej Pilecki.

Po dotarciu na boisko szkolne rozpoczęły uroczystości nadania imienia szkole.

Do zgromadzonych zwrócił się wójt Stupska Jacek Świderski,  gratulując wyboru tak szlachetnej postaci na patrona placówki szkolnej.

Głos zabrał syn rotmistrza Pileckiego, który serdecznie podziękował za inicjatywę uhonorowania jego ojca. W krótkim wystąpieniu Pan Andrzej Pilecki przypomniał sylwetkę rotmistrza.

Uroczystość nadania szkole imienia rtm. Pileckiego rozpoczęło przekazanie dyrektorowi szkoły Jackowi Wiśniewskiemu  sztandaru.

Następnie dyrektor szkoły wraz z przedstawicielami rodziców i uczniami z samorządu szkolnego złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar.

Podczas uroczystości głos zabrał senator Jan Maria Jackowski, kierując pierwsze słowa do władz i dyrekcji szkoły. Senator podziękował za obranie na patrona szkoły tak szlachetnej postaci, jak rtm. Pilecki. Jackowski w krótkim rysie opisał nieugiętą postawę rotmistrza, dla którego Polska była zawsze największym dobrem. Zwracając się do młodzieży, senator podkreślił wagę wyboru takiego patrona szkoły, który obliguje do zachowań zgodnych z drogą życiową bohatera.