Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

WALKA Z TERRORYZMEM WŚRÓD TEMATÓW DZISIEJSZEGO SZCZYTU G7

W Taorminie na Sycylii rozpocznie się dziś 43. szczyt przywódców krajów G7 – grupy najbardziej wpływowych państw świata. Szczyt poświęcony będzie m.in. światowej gospodarce, polityce zagranicznej oraz  bezpieczeństwu narodowemu. Oczekuje się, że dwudniowe obrady skoncentrowane będą także na walce z terroryzmem.

W ocenie senatora Jana Marii Jackowskiego problem terroryzmu wciąż jest jednak tematem delikatnym.

– Z jednej strony zgłaszane są postulaty, żeby w ramach globalizacji zwiększać poziom wymiany informacji, zwłaszcza o groźnych środowiskach, informacji wywiadowczych. Z drugiej strony jest to niezwykle wrażliwe źródło, które jest źródłem suwerenności poszczególnych krajów. Wywarzenie tego jest niezwykle trudne. Rzeczywistość pokazuje jednak, że taki zamach, jak w Manchesterze, wymaga spójnej polityki migracyjnej na poziomie Komisji Europejskiej i uszczelnienia granic zewnętrznych oraz stosowania prawa, które powinno być, a w tej chwili nie jest stosowane – wskazywał Jan Maria Jackowski.

Podczas szczytu G7 Unię Europejską reprezentować będą: przewodniczący Rady Europejskiej  Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Będzie to już czwarte forum polityczno-ekonomiczne szefów państw i rządów bez udziału Rosji. Kraj ten, który uczestniczył w formule G8, został w niej zawieszony w 2014 roku po rosyjskiej aneksji Krymu.

Grupa G7 zrzesza Francję, Japonię, Kanadę, Niemicy, UE, USA, Wielką Brytanię i Włochy. Ubiegłoroczny szczyt odbył się w Japonii.

Źródło: radiomaryja.pl