Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Robert Biedroń nowym czarnym koniem wyborów prezydenckich. Będzie zagrożeniem dla Dudy?

Gdyby prezydent Słupska Robert Biedroń zdecydował się wystartować w wyborach prezydenckich, zagłosowałoby na niego aż 26,5 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego sondażu. Czy lokalny polityk ma szanse zamieszać w rozgrywce na linii Andrzej Duda – Donald Tusk? Emocje studzą w rozmowie z nami zarówno politycy PiS, jak i PO. Ale my nie bylibyśmy tacy pewni.

sondażu IBRIS dla „Faktu” i „Radia Zet” wynika, że gdyby Biedroń przeszedł do drugiej tury wyborów i zmierzył się z urzędującym prezydentem, mógłby liczyć na 33 proc. głosów. Co prawda, nie dałoby mu to wygranej, ale wynik i tak jest imponujący.

W sondażu Kantar Public dla „Gazety Wyborczej”, przeprowadzonym pod koniec kwietnia, faworytem był Andrzej Duda, którego poparło 38 proc. głosujących. W drugiej turze zmierzyłby się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, który mógł liczyć na 31 proc. poparcia. Prezydent Słupska Robert Biedroń pojawił się wówczas na czwartym miejscu z 8 proc. Wyprzedził go lider Kukiz’15 Paweł Kukiz, na którego chciało głosować 12 proc. ankietowanych.

„Sympatyczny”, ale bez szans?

Innego zdania jest senator PiS Jana Maria Jackowski, który w rozmowie z nami stwierdził: – Na razie sondaże to zabawa, bo wybory są za 3 lata. Do tego czasu może wiele się wydarzyć.

W jego ocenie, Biedronia należy postrzegać jako „sympatycznego” kandydata, ale bez realnych szans na wygraną. – Przed każdymi wyborami są czarne konie. Swego czasu był nim Jacek Kuroń – bardzo popularny, ale jego wynik wyborczy był umiarkowany – przypomniał. Podkreślił, że Biedroń nie ma struktur, które prowadziłyby jego kampanię, więc chociażby z tego punktu widzenia jest „bez szans”.

– Nie wiem, skąd skok w sondażu, ale nie wygrywa sie popularnością. Skoro pani dzwoni, to znak, że Biedroń ma dobry PR i dziennikarze go lubią. Ale czy to wystarczy, by wygrać? – pytał.

„Wróżenie z fusów”

W podobnym tonie mówił poseł PO Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że dziś sondaże to „wróżenie z fusów”, bo ani Tusk, ani Biedroń nie zadeklarowali startu w wyborach. W jego ocenie w starciu z Dudą największe szanse ma właśnie przewodniczący RE, jako kandydat bardziej centrowy, ewentualnie inny kandydat PO, który wszedłby zamiast niego do drugiej tury. – Duży szacunek dla Biedronia, ale szukajmy realnego przeciwnika dla obecnego prezydenta – podkreślił.

Trzaskowski zwrócił też uwagę na samą konstrukcję sondażu. Według niego, inaczej wyglądałyby wyniki, gdyby uwzględnić w nim osobę Tuska.

Palikot już wie

Watpliwości tymczasem do badania nie ma lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, który na Twitterze idzie o krok dalej: „Biedroń na prezydenta, Nowacka na premiera!”.

Wspaniała wiadomość – 25% Polaków chce głosować na Biedronia! Biedroń na prezydenta, Nowacka na premiera!

Źródło: wiadomosci.wp.pl