Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Referendum konstytucyjne Andrzeja Dudy: Elżbieta Witek oczekuje mapy drogowej

Politycy PiS chcą usłyszeć od Andrzeja Dudy konkrety w sprawie zmian Konstytucji. Elżbieta Witek stwierdziła, że prezydent powinien zaproponować mapę drogową.

• Elżbieta Witek (PiS) wyraziła nadzieję, że Andrzej Duda skonkretyzuje propozycje referendalną.

• Dla polityków PiS zmiana konstytucji jest potrzebna, wyraziła takie przekonanie nie tylko Witek, ale i senator Jan Maria Jackowski. Propozycje takie też wyrażał w przeszłości prezes PiSJarosław Kaczyński.

• Paweł Kukiz przywitał z nieukrywanym entuzjazmem, że propozycja prezydenta mu się podoba, choć musi być „obywatelska”, nie partyjna.

Gdy w dzień święta 3 Maja prezydent Andrzej Duda zaproponował referendum konstytucyjne w 2018 roku, opozycja stwierdziła jasno – nie ma w Polsce momentu na taką debatę. Takie zdanie wygłosiła na briefingu prasowym Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Platforma Obywatelska poszła o krok dalej. Politycy tej formacji wrócili w argumentacji do oskarżenia prezydenta o złamanie Konstytucji w 2016 roku, gdy Andrzej Duda zaakceptował rozwiązania ustawowe PiS głosowane w Sejmie dotyczące Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Więcej o stanowisku PO przeczytasz tutaj.

W czwartek (4 maja) do propozycji prezydenta odnosili się politycy PiS. Elżbieta Witek w TVN 24 stwierdziła, że inicjatywa ta jest kontynuacją propozycji Jarosława Kaczyńskiego, która padła w 2016 roku.

Mapa drogowa dla referendum konstytucyjnego

– Oczekujemy wszyscy, że Andrzej Duda przedstawi mapę drogową dochodzenia do referendum konstytucyjnego – mówiła Witek. – Usłyszeliśmy właściwie, że chciałby w rocznicę, w 2018 roku, usłyszeć głos obywateli – w 2018 roku minie dokładnie 100 lat od kiedy Polska po zaborach odzyskała niepodległość.

– Jest czas na debatę konstytucyjną, przede wszystkim z udziałem dojrzałego polskiego społeczeństwa – mówił senator PiS Jan Maria Jackowski, źródło: youtube.com

Witek podkreśliła, że wymagane są pewne konkretne propozycje, bo inaczej Polacy musieliby odpowiedzieć na bardzo ogólne pytanie. – Nie chodzi o to by tylko zapytać: Czy jesteś za zmianą, czy też nie – skonkludowała polityk.

Do słów Andrzeja Dudy odnosił się też senator PiS Jan Maria Jackowski.

– Jest czas na debatę konstytucyjną, przede wszystkim z udziałem dojrzałego polskiego społeczeństwa, nie tylko z udziałem elit i polityków – mówił polityk w stacji telewizyjnej Republika, jeszcze 3 maja. – W moim przekonaniu, moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy Konstytucja z 1997 r. funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z porządku ustrojowego, czy potrzeba zmian.

Polityczne pisanie Konstytucji 20 lat temu

Dla polityka debata po 20 latach od wejścia w życie ustawy zasadniczej to dobry moment. Senator odwołał się też do najnowszej historii, w której dostrzegł właśnie elitę lat 90., jako kluczowy element kreujący obowiązującą ustawę zasadniczą.

Czytaj też: Zdanie o Konstytucji wyraził europoseł PiS

– (Konstytucja) najpierw tworzona była przeciwko ówczesnemu prezydentowi Lechowi Wałęsie, którzy bardzo autorsko stosował prawo oraz przepisy małej konstytucji. Później tworzona była pod Aleksandra Kwaśniewskiego, który wcześniej był szefem komisji konstytucyjnej w Sejmie, a jak został prezydentem próbowano mu na siłę dodać kompetencję, aby stanowisko prezydenta nie było jedynie dekoracyjne – dodał Jan Maria Jackowski.

Kukiz’15 od dawna postuluje zmianę Konstytucji

Paweł Kukiz, jako jeden z przedstawicieli opozycji, ucieszył się, że Andrzej Duda zaproponował zmianę w Konstytucji. Wyraził to na Facebooku wpisem:

– O! Pan Prezydent się obudził! A tak poważnie – Konstytucja musi być prawem nie partyjnym a OBYWATELSKIM! Referendum – tak, ale nie jako dyskusja nad PiS-owskim projektem, a jako głosowanie nad wejściem w życie ustawy zasadniczej, która będzie dziełem CAŁEGO Narodu. Od lewa do prawa. Dziełem stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, opcji politycznych, etc. Jednym słowem-kompromisem światopoglądowym. Tylko wtedy referendum ma sens.

Źródło: parlamentarny.pl