Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Prezydent proponuje referendum, rzeczniczka PiS: to wymaga namysłu

To jest inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy, my ją szanujemy, ona wymaga namysłu i ustalenia, o jakie zmiany chodzi – oświadczyła rzeczniczka PiS Beata Mazurek, odnosząc się do słów prezydenta ws. referendum dotyczącego konstytucji. 

Pytany o prezydencką zapowiedź referendum konstytucyjnego Jan Maria Jackowski (PiS) stwierdził, że on tak rozumie pomysł prezydenta Andrzeja Dudy, iż chciałby on rozwiązać zapisany w konstytucji dylemat ustrojowy: czy w Polsce mamy mieć system gabinetowo-parlamentarny, czy bardziej system prezydencki. 

„Ustrojowy abstrakt”

– Jak rozumiem ideę pana prezydenta – to jest moja opinia na ten temat – pan prezydent chciałby, aby w tej kwestii jakaś kropka nad i została postawiona – powiedział senator PiS. Zdaniem Jackowskiego, dylemat ten powstał, ponieważ „konstytucja z 1997 roku była pisana pod rządami dwóch prezydentów”. – Wpierw prezydentem był Lech Wałęsa i autorzy konstytucji robili bardzo wiele, by ograniczyć prerogatywy prezydenta, które Lech Wałęsa, w sposób wyjątkowo autorski mówiąc eufemistycznie, poszerzał w stosunku do ówczesnych zapisów „małej konstytucji” (z 1992 roku – red.) – powiedział. – Później, gdy Aleksander Kwaśniewski, który był przewodniczącym komisji konstytucyjnej, został prezydentem, to trochę na siłę zaczęto poszerzać te kompetencje o różne funkcje, których w pierwotnej wersji tej konstytucji nie były – dodał. Zdaniem Jana Marii Jackowskiego, w rezultacie „powstał taki trochę wewnętrznie sprzeczny, ustrojowy abstrakt”, w którym „mamy bardzo silny mandat pana prezydenta, jest z wyborów powszechnych”, a z drugiej strony jego „kompetencje są takie, jakie są”

maja

 

Zapowiedź referendum

W środę podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że chce, aby w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w przyszłym roku referendum. Prezydent podkreślił, że wierzy, iż to przedsięwzięcie uda się przeprowadzić ponad podziałami.

Jako prezydent chcę razem z moimi rodakami to przedsięwzięcie przeprowadzić. Chcę, żeby w tej sprawie, w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, roku 100-lecia niepodległości, referendum. Chcę, abyśmy w tej sprawie odbyli poważną debatę – powiedział Duda.

Ocenić model ustrojowy 

– Wierzę w to, że taką konstytucję, która będzie czerpała z dorobku 226 lat od Konstytucji Majowej, z dorobku prawie 30 lat od 1989 roku i z dorobku 20 lat obowiązywania konstytucji z 1997 r. jesteśmy w stanie jako społeczeństwo stworzyć i że będzie to konstytucja na miarę 100-lecia niepodległości, na miarę wolnej Rzeczypospolitej – zaznaczył prezydent. – W moim przekonaniu jako prezydenta, moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca w Polsce od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian, a Polska i Polacy zasługują na nową konstytucję – powiedział prezydent na Placu Zamkowym. 

Źródło: tvn24.pl