Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Platforma chce referendum? Senator Jackowski przypomina pewną ich akcję

„To nie było hasło wyborcze Platformy Obywatelskiej. My nie szliśmy z hasłem do Sejmu, że referendum jest rzeczą świętą”- ogłosiła poseł PO Izabela Leszczyna nawołując do referendum ws. gimnazjów. To prawda – Platforma Obywatelska w przeszłości nie przejmowała się referendami, a nawet mieliła głosy. – Platforma cynicznie podchodzi do tego referendum – stwierdził w rozmowie z naszą reporterką senator PiS Jan Maria Jackowski.

Podczas konferencji prasowej posłowie Platformy Obywatelskiej zostali zapytani, dlaczego domagają się referendum w sprawie gimnazjum, a sami odrzucili podpisy pod referendum w 2013 r.  Izabela Leszczyna i Krystyna Szumilas mocno broniły swojej partii, ale na pytanie jakoś nie odpowiedziały…

Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej obiecywało wyborcom, że będzie słuchało suwerena, że będzie ogłaszało referendum. W tej chwili 910 tys. podpisów zostało złożonych u marszałka Sejmu. My nie oczekujemy od Prawa i Sprawiedliwości niczego więcej, tylko wywiązania się z obietnic wobec wyborców. To PiS mówił w kampanii wyborczej, że trzeba słuchać głosu suwerena

– zaznaczyła Krystyna Szumilas.

To nie było hasło wyborcze Platformy Obywatelskiej. My nie szliśmy z hasłem do Sejmu, że referendum jest rzeczą świętą. Będziemy odpowiadać za każde zawołanie referendalne. To jest program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości, a nie Platformy Obywatelskiej, dlatego oczekujemy, że wypełnią obietnicę wyborczą.

– dodała Izabela Leszczyna. Takie słowa, to chyba przykład klasycznego samozaorania.

Inny poseł PO Jan Grabiec zaznaczył, że referenda są dobrym pomysłem na to, aby zapytać Polaków, co sądzą o kluczowych dla ustroju państwa, dla przyszłości Polski sprawach.

Wniosków o referenda było kilka w poprzednich latach. Ten, który dotyczył kwestii oświatowych, był dosyć obszernym wnioskiem sformułowanych pytań (…) Co do 6-latków mam mieszane uczucia, bo uważam, że powinna się odbyć debata przede wszystkim z rodzicami, powinna wynikać z opinii ekspertów zderzonej z opinią rodziców, którzy powinni mieć możliwość wyrażenia swoich obaw.  A jeśli chodzi o kwestie gimnazjum to jest to kwestia, która powinna być rozstrzygnięta w referendum.

Senator PiS Jan Maria Jackowski jednoznacznie ocenił pohukiwania polityków opozycji. Stwierdził, że Platforma jest mistrzem w zbieraniu podpisów.

W przeszłości zmieliła podpisy pod wnioskami referendalnymi, które wnosiła w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych i na tej kanwie powstał Ruch Pawła Kukiza. Platforma cynicznie podchodzi do tego referendum, ponieważ żadne referendum w ważnych sprawach, które podczas rządów PO były, a myślę o wieku emerytalnym czy kwestiach edukacyjnych poboru 6-latków do szkół zostały przeprowadzone

zaznaczył senator.

Źródło: niezależna.pl