Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Senator PiS chce oznaczać media z obcym kapitałem jak papierosy

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski
Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

– Z punktu widzenia standardów, jakie powinny być w obszarze mediów stosowane, to w tych mediach, które są o pełnym czy przeważającym kapitale niemieckim, powinno się stosować rozwiązania znane chociażby z… paczek papierosów – powiedział senator PiS Jan Maria Jackowski w rozmowie z portalem Fronda.pl.

REDAKCJA POLECA
20.03.2017
Będzie posiedzenie komisji kultury ws. Dekana
17.03.2017
Krystyna Pawłowicz do dziennikarzy RASP: Dlaczego nie strajkujecie?
17.03.2017
Paweł Kukiz o liście szefa Ringier Axel Springer Media AG do pracowników
17.03.2017
Mateusz Morawiecki o liście szefa koncernu Ringier Axel Springer
17.03.2017
SDP o liście szefa koncernu Ringier Axel Springer
17.03.2017
MSZ poprosi o wyjaśnienia ws. listu szefa koncernu Ringier Axel Springer
16.03.2017
„Wiadomości”: Axel Springer każe krytykować rząd
KARIERA.PL
Kiedy mam prawo do pierwszego urlopu?
KANCELARIERP.PL
Stwórz swoją umowę – szybko i profesjonalnie!

– Tak jak na papierosach czytamy ostrzeżenia, że palenie powoduje choroby, tak w materiałach prasowych powinniśmy mieć informację o tym, że czytamy materiał propagandowy polityki niemieckiej – powiedział polityk. – Wtedy czytelnik sam mógłby wyrobić sobie właściwy stosunek do materiałów publicystycznych publikowanych przez podmioty o obcym kapitale – uważa senator Prawa i Sprawiedliwości, zastrzegając, że „to w pewnym sensie ironia, ale tłumaczy to o czym mówimy”.

Jan Maria Jackowski jest zdania, że „kapitał ma narodowość”. – W niemieckiej tradycji jest bardzo silnie zakorzeniona tendencja, aby instytucje publiczne realizowały cele polityki niemieckiej – powiedział, jako dowód przedstawiając brak informacji w niemieckich mediach o zdarzeniach z poprzedniego Sylwestra w Kolonii. – Niemcy pokazują swoje klasyczne poczucie wyższości i misji cywilizacyjnej, coś co swego czasu nazywało się Drang nach Osten – dodał senator.

Polityk PiS uważa, że list szefa Ringier Axel Springer Media AG Marka Dekana przyspieszy proces wdrażania ustawowych zmian na rynku mediów w Polsce. – (List – przyp. red.) uświadomił opinii publicznej, że to realne zagrożenie dla jakości naszej demokracji i jakości krwiobiegu informacyjnego, jakim jest system medialny w naszym kraju – zauważył Jackowski.

 

Na środę w Sejmie zwołano nadzwyczajne posiedzenie komisji kultury i środków masowego przekazu, która zajmie się listem Marka Dekana.

W zeszłym tygodniu „Wiadomości” TVP podały, że szefostwo koncernu medialnego Ringier Axel Springer oczekuje od swoich dziennikarzy publikowania krytycznych ocen braku poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska w wyborze na szefa Rady Europejskiej. „Ideologie i prymitywne ideologie przegrały z wartościami i rozsądkiem. Wyłącznym zwycięzcą nie jest jednak Donald Tusk, tak jak Kaczyński nie jest jedynym przegranym. Razem z Tuskiem wygrali Polacy – wszyscy ci, którzy są dumni z przynależności do Unii Europejskiej (…). Co do przegranych w tym starciu, to obok Jarosława Kaczyńskiego znalazła się dobra reputacja Polski jako rzetelnego partnera” – napisał szef Ringier Axel Springer Media AG Mark Dekan do pracowników koncernu.

W Polsce RASM AG wydaje m.in. dziennik „Fakt”, tygodnik „Newsweek Polska” i miesięcznik „Forbes”. Od 2012 r. spółka kontroluje również Grupę Onet, wydawcę jednego z największych polskich portali internetowych.

Źródło: rp.pl