Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Nowa hala sportowa dla uczniów Gimnazjum im. Chrobrego

W piątek, 20 stycznia w Gimnazjum Nr 2 im. Bolesława Chrobrego otwarto nowy obiekt sportowy – halę na miarę XXI wieku. Uczniowie nie będą już musieli pędzić na WF do MCSiR-u. Uroczystą wstęgę przecinał m.in. olimpijczyk Tomasz Majewski.

Historię szkoły i warunki sportowe, jakie jeszcze do niedawna w niej panowały, przypomniała dyrektor placówki – Joanna Szczepańska. Gimnazjum, budynek sali w 1998 roku „odziedziczyło” po odchodzącej do własnej siedziby ZS nr 2. Salka o wymiarach 9×18 metrów dla tak licznej społeczności szkolnej, na domiar złego w fatalnym stanie technicznym to nie było spełnienie sportowych marzeń… Liczne remonty przeprowadzone w ostatnich latach nie polepszyły sprawy a mnożyły koszty. Odpadający tynk, brak jakiejkolwiek wentylacji i zaplecza sportowego, grzyb w wyniku przeciekania dachu – to wszystko doprowadziło do podjęcia decyzji o wyłączeniu jej z użytkowania dla dzieciaków. Od 2014 roku na lekcje wychowania fizycznego chodziły na Halę Sportową MCSiR.

W końcu marzenia o własnej hali z prawdziwego zdarzenia stały się faktem!  Co wyróżnia salę przy ”dwójce”?  Warunki lokalizacyjne nie pozwoliły na budowę pełnowymiarowej hali, jednak projektanci zrobili dzieciakom niemały prezent projektując ściankę do wspinaczki. Takiej ścianki mogą im pozazdrościć uczniowie innych szkół. Zmagania sportowe uczniów można  będzie oglądać z balkonu trybun umiejscowionego nad wejściem do hali.

Przecięli wstęgę

Każda tego typu uroczystość jest okazją do zaproszenia gości. Obecni byli więc parlamentarzyści – Anna Cicholska i Jan Maria Jackowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Strózik, przedstawiciel Europoseł Julii Pitery – Teresa Przyborowska, Krzysztof Bieńkowski – reprezentant Wojewody Zdzisława Sipiery, wykonawcy hali – Janusz Sekulski wraz ze swoimi współpracownikami oraz oczywiście władze miasta, powiatu i gminy. Jeśli otwarcie obiektu sportowego, to nie mogło zabraknąć wybitnych sportowców: Tomasza Majewskiego – złotego medalisty igrzysk olimpijskich  w pchnięciu kulą oraz płońszczanina – Tadeusza Chudzyńskiego – paraolimpisty, który jak pochwaliła się Maria Trębska lata temu był jej wychowankiem.

Goście wspólnie z władzami szkoły uroczyście przecięli wstęgę. Obiekt poświęcili proboszcz parafii św. M.M. Kolbe  Zbigniew Sajewski i ksiądz kanonik Edmund Makowski.

Akcent polityczny

Gdy na jednej sali spotykają się przedstawiciele różnych stron sceny politycznej, trudno powstrzymać się od akcentów niezwiązanych ze sportem i zasadami fair play. W swoich przemówieniach do polityki nawiązali Burmistrz Miasta Andrzej Pietrasik, Marszałek Mazowsza Adam Strózik i Wójt Gminy Płońsk – Aleksander Jarosławski. Zarówno Burmistrz, jak i Marszałek wyrazili swoją dezaprobatę dotyczącą pomysłu wprowadzenia dwukadencyjności w samorządach. Marszałek uznał, że jest to łamanie konstytucji i zasad demokracji. Według niego włodarz dobrze sprawujący swoją funkcję, wielokrotnie wybierany przez mieszkańców powinien mieć możliwość dalszej pracy w samorządzie.

Po części oficjalnej

Gdy każdy z zaproszonych gości złożył gratulacje i podziękowania dla szkoły, i miasta na scenę wyszli uczniowie. W niezwykle pomysłowy, humorystyczny sposób przedstawili dzieje sportu od samej prehistorii po czasy nam współczesne. Pokaz tańca i wspinaczki to zwieńczenie długiej uroczystości otwarcia hali.

 

Sylwia Sobótka

Fot. Sylwia Sobótka

Źródło: extra-plonsk.pl