Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Prawo o zgromadzeniach. Senator PiS: Można się odwołać od decyzji wojewody

Prawo o zgromadzeniach. Senator PiS: Można się odwołać od decyzji wojewodySenator PiS, Jan Maria Jackowski przekonuje, że od decyzji wojewody w nowym prawie przysługuje prawo do odwołania do sądu. Ile zajmie takie postępowanie, to już kwestia wymiaru sprawiedliwości. (fot.:youtube.com

• Senator PiS Jan Maria Jackowski przewiduje długą debatę w Senacie o prawie do zgromadzeń. Projekt nowych przepisów w tym temacie trafił tam z Sejmu.
• Odpowiadając na krytykę opozycji pod adresem tej ustawy Jackowski przypomina, że od decyzji wojewody o zakazie manifestacji można się będzie odwołać.
• Ustawę za jej niedemokratyczny charakter krytykuje nie tylko opozycja, ale i organizacje pozarządowe.

Senator Jan Maria Jackowski (PiS) bronił w środę (7 grudnia) projektu zmian w ustawie o prawie do zgromadzeń. Przypomnijmy, że przez Sejm przechodzi ustawa, która doczekała się krytyki organizacji pozarządowych, teraz trafi do Senatu RP. Jackowski spodziewa się burzliwej debaty w Senacie na ten temat.

– Senatorowie mogą się dwukrotnie wypowiadać na dany temat – mówił polityk w wywiadzie radiowym dla Polskiego Radia. – Więc nasze debaty trwają dłużej niż w Sejmie. Przy tej ustawie mam wrażenie, że wiele osób jej nie doczytało. Ta ustawa nie ogranicza konstytucyjnych praw do zgromadzeń, a jedynie blokuje możliwość ograniczenia prawa innymi manifestacjami.

Polityk powołał się na przykład Parady Schumana, czyli marszu proeuropejskiego, który organizuje w Warszawie 7 maja Polska Fundacja im. Roberta Schumana. To dla senatora typowy przykład cyklicznej manifestacji.

– Robienie nam (PiS) zarzutów, że się ogranicza wolność do zgromadzeń, nie wytrzymuje krytyki – kontynuował senator, który nie widzi powodów do zaniepokojenia wprowadzaną kategorią „zgromadzenia cyklicznego” w nowym prawie. Tak samo reagował zapytany o przeniesienie decyzji o zgromadzeniach na poziom wojewody.

Czytaj: Chcą zabrać Jarosławowi Kaczyńskiemu jego ulubioną zabawkę

– Racjonalne jest, by decydował wojewoda, bo koordynuje on służby porządkowe – przypomniał Jackowski. – To struktury odgrywające rolę przy zabezpieczeniu bezpieczeństwa, także przy manifestacjach, więc i tych zarzutów opozycji nie podzielam.

Kluczowe dla opozycji jest to, że decyzje wojewodów (podległych MSWiA) mogą być motywowane politycznie, a zatem mogą być wykorzystane do walki politycznej w regionie lub nawet w całym kraju.

Ostatnią dużą falą protestów ulicznych w Polsce były marsze kobiet przeciwko tzw. ustawie aborcyjnej. Miały miejsce jesienią, źródło: Adrian Zandberg/twitter.com

– O ile wiem jest możliwość sądowego rozstrzygnięcia w tej sprawie – powiedział senator. Choć przyznał, że na takie wyroki w Polsce trzeba często czekać. Nim sąd się wypowie, może minąć data manifestacji. Jackowski podkreślił, że to już kwestia ułomności polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Ustawa o zgromadzeniach

Propozycja PiS, którą komentował senator, to zmiana ustawy z dnia 24 lipca 2015 r.

Uchwalone przepisy dają pierwszeństwo zgromadzeniom organizowanym przez organy władzy publicznej oraz zgromadzeniom odbywanym w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych.

W myśl nowych przepisów organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli ma ono odbyć się w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne.

Aby jakieś zgromadzenia mogło być uznane za cykliczne będzie musiało spełnić jeden z dwóch warunków. Za cykliczne uważane będą takie zgromadzenia, które są organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie, co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, pod warunkiem, że odbywały się w ciągu ostatnich trzech lat i miały na celu „w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń”.

Organizatorzy takich zgromadzeń będą mogli zwrócić się z wnioskiem do wojewody o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie tych zgromadzeń. We wniosku organizator będzie musiał uzasadnić cel organizowania cyklicznych zgromadzeń. Wojewoda, po wydaniu zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń, będzie m.in. o tym informował organ gminy, na terenie której będzie się odbywało zgromadzenie cykliczne.

Zmiany w prawie o zgromadzeniach krytykują przedstawiciele m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.