Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

Radio Maryja świętuje 25. urodziny. UZUPEŁNIONE

Rodzina Radia Maryja z kraju i zagranicy świętuje XXV rocznicę powstania toruńskiej rozgłośni. Centralną częścią uroczystości, jak co roku będzie Msza Święta. Na obchody przybył prezydent RP Andrzej Duda.

Od wczesnych godzin porannych to Torunia przybywają pielgrzymi, którzy chcą uczestniczyć w uroczystościach. Zwiedzają Radio Maryja oraz Świątynię pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Centralne obchody XXV rocznicy Radia Maryja odbywają się w hali sportowej przy ulicy Bema w Toruniu.

Pielgrzymi wysłuchali Zespołu Pieśni i Tańca „Łuszczowiacy”. Następnie uczetnicy spotkania odmówili Różaniec.

W toruńskiej hali zakończył się Koncert Galowy „Piękna nasza Polska cała” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Po nim pielgrzymi odmówili modlitwę w Godzinie Miłosierdzia Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Najważniejszym punktem obchodów XXV rocznicy Radia Maryja będzie Eucharystia pod przewodnictwem metropolity łódzkiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Msza św. właśnie się rozpoczyna.

Swoją obecność na uroczystościach w Toruniu zapowiedzieli księża biskupi, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, parlamentarzyści oraz samorządowcy.

Nad bezpieczeństwem pielgrzymów, którzy będą uczestniczyć w obchodach 25. rocznicy toruńskiej rozgłośni, czuwają funkcjonariusze toruńskiej policji, którzy patrolują ulice, kierują ruchem i informują pielgrzymów spoza miasta, jak dojechać do głównego miejsca spotkania.

***

Radio Maryja, rozgłośnia religijna o największym zasięgu w Polsce, już 25 lat gości w polskich domach.

Obchody ćwierćwiecza istnienia tej radiostacji rozpoczęły się dzisiaj w Toruniu. Główne uroczystości odbędą się w hali przy ulicy Bema. Na uroczystość ma przyjechać rekordowa liczba pielgrzymów, spodziewani są też członkowie rządu PiS oraz głowa państwa, Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda. Wileńszczyznę na obchodach jubileuszowych będą reprezentowali między innymi lider AWPL-ZCHR, europoseł Waldemar Tomaszewski i eksprezes ZPL Stanisław Pieszko.

„Radio powstało 8 grudnia 1991 roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – dwie małe stacje w Toruniu i Bydgoszczy po 100 wat. Zobaczcie, jak to się rozrosło. To owoc Bożego błogosławieństwa i współpraca z Wami. Także współpraca z tymi, którzy odeszli już od nas i myślę, że Pan Bóg im za to wynagrodził, że Matka Najświętsza jest z nimi, a oni z Nią” – w specjalnym komunikacie zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.

„Radio Maryja buduje wspólnotę nie tylko ogólnoludzką, ale też ogólnokościelną i służy również Kościołowi, narodowi i Ojczyźnie” – powiedział ks. abp Wacław Depo w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Metropolita częstochowski zwrócił uwagę na wartość modlitwy w Radiu Maryja, która jest cennym darem.

Jan Maria Jackowski, senator PiS, podkreślił w wywiadzie udzielonym dla Naszego Dziennika, że 25 lat istnienia Radia Maryja to lata „budowania medium opartego na bardzo nowoczesnym wzorcu: modlitwa, katecheza i telefon”. „Nie bez znaczenia była obywatelskość, a więc bardzo żywy udział słuchaczy w życiu Radia oraz przebiegu audycji. To było pionierskie od samego początku. Powstanie i rozwój Radia przebiegało w warunkach skrajnie niesprzyjających i przy blokadach, jakie stosowała administracja państwowa oraz wiele wpływowych środowisk. Te za wszelką cenę chciały zdeprecjonować „katolicki głos w naszych domach” – powiedział senator.

8 grudnia obchody ćwierćwiecza stacji radiowej Radio Maryja odbędą się w bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy.

25-lecie Radia Maryja świętuje też Poczta Polska, która przed kilkoma dniami wydała znaczek poświęcony tej rozgłośni. Na znaczku jest wizerunek Maryi i napis „25-lecie Radia Maryja”.

Radio Maryja – polska rozgłośnia radiowa o charakterze społeczno-katolickim, założona 8 grudnia 1991 w Toruniu przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). Jest rozgłośnią religijną o największym zasięgu w Polsce.

Źródło: L24.pl