Opublikowano w kategorii: Publikacje prasowe

Miesięcznik – „W Naszej Rodzinie”: Mieszkania dla Polaków, czyli dobra zmiana

Ogłoszony przez rząd premier Beaty Szydło program Mieszkanie Plus zaspokoi jedną z podstawowych potrzeb polskich rodzin. Rząd zapowiada budowę mieszkań na wynajem przy wykorzystaniu gruntów skarbu państwa z opcją uzyskania własności o charakterze powszechnym. To oferta kierowana szczególnie dla tych Polaków, których nie stać na zakup własnego mieszkania u dewelopera. Ten program jest zatem pierwszym kompleksowym i powszechnym programem mieszkaniowym po 1989 roku dedykowanym przede wszystkim tym, którzy myślą o założeniu rodziny lub młodym rodzinom, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie – w powiązaniu z programem „Rodzina 500+” – będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci.

Program Mieszkanie plus, według zapowiedzi ministra Andrzeja Adamczyka, będzie opierał się na 3 filarach: mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa, a więc znacznie tańszych, wsparciu budownictwa społecznego oraz wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe. Powołany na mocy ustawy Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie realizował swoje zadania w oparciu o grunty Skarbu Państwa.  Wybudowane w ramach programu lokale będą przystępne cenowo. Korzystający z programu będą mogli wynajmować mieszkania lub wynajmować z opcją przeniesienia własności. Szacowana stawka czynszu (bez opłat za media) będzie wynosiła ok. 12-24 zł/m2, co jest kwotą niższą niż ceny najmu na rynku komercyjnym.

Uzupełnieniem programu będzie zwiększenie wsparcia rządu dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy będą mogą wnioskować o dofinansowanie kosztów budowy mieszkań komunalnych i ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego. Przy czym zostanie stworzony system oszczędzania na cele mieszkaniowe, którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć rachunki z premią za systematyczne oszczędzanie. Według przedstawicieli rządu nabór chętnych na pierwsze mieszkania budowane na wynajem z opcją dochodzenia do własności dla rodzin o umiarkowanych dochodach  rozpocznie się w II połowie 2017 r. Wynajmowanie tych mieszkań rozpocznie się już w II połowie 2018 r., a więc bardzo szybko.

Już niedługo minie rok od wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborów. Trudno nie zauważyć, że politycy PiS solidnie wykonują pracę, którą zlecili im Polacy. Opozycja natomiast jedynie podgrzewa spory i nie potrafi merytorycznie pracować w Sejmie przy czym Platforma i Nowoczesna walczą przede wszystkim o to, która z nich stanie na czele opozycji odrzucając możliwość politycznego rozwiązania sporu wokół TK. PO w sposób totalny – posuwając się nawet do składania donosów na Polskę na arenie międzynarodowej, co szczególnie źle kojarzy się Polakom – próbuje obalić demokratycznie wybrany rząd realizujący oczekiwania Polaków.

Tymczasem rząd Beaty Szydło proponuje konkrety. Program Mieszkanie Plus to grubsze portfele i zapewnienie Polakom rozwiązania podstawowej potrzeby życiowej jaką jest mieszkanie. Ponadto już zostało zrealizowanych wiele innych punktów programu wyborczego PiS oznaczających dobre zmiany dla Polaków: Program 500+, ochrona polskiej ziemi rolnej, podatek bankowy, uratowanie branży górniczej, powstrzymanie od upadku Autosanu, bezpłatne leki dla seniorów, podniesienie kwoty emerytury wolnej od egzekucji, ustawa wiatrakowa, zakaz odbierania dzieci z powodu biedy, wprowadzenie prawa dla rodziców by decydowali kiedy ich dziecko będzie realizowało obowiązek szkolny.

Jeszcze w tym roku będzie przyjęta ustawa o płacy minimalnej 12 zł za godzinę, nastąpi zaostrzenie kar za najbardziej brutalne przestępstwa, zostaną powołanie media narodowe, przeprowadzona będzie nowelizacja ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), od 2017 roku nastąpi obniżenie wieku emerytalnego i podwyższenie kwoty wolnej od podatku, obniżenie do 15 proc. podatku CIT, wprowadzenie podatku od hipermarketów. Trudno nie zauważyć, że w czasach gdy PO rządziło i miało wszelkie instrumenty do realizacji dobrych pomysłów nie było w stanie tego robić, doprowadziło do patologizacji życia publicznego, licznych afer i przekształciło państwo w „republikę kolesi” o czym jawnie mówiono na „taśmach prawdy”. Nie dziwi zatem, że notowania PO od czasu wyborów systematycznie spadają, a wyniki sondażowe PiS cechuje tendencja wzrostowa. Po prostu – Polacy wybrali dobrą zmianę.

 

Jan Maria Jackowski

    Źródło: „W Naszej Rodzinie”, nr 7/8 (78/79) lipiec – sierpień 2016