Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

20 lat Klubu Seniora „Nad Wkrą” w Bieżuniu

W 1995 roku istniejące w Bieżuniu już dwa lata stowarzyszenie emerytów i rencistów otrzymało nazwę: Klub Seniora „Nad Wkrą” w Bieżuniu. Jej pomysłodawczynią była Stanisława Końpa. Od tego momentu minęło 20 lat.

Czym jest Klub Seniora, jakie idee przyświecają jego założycielom i uczestnikom i jaki jest przepis na dobrze prosperującą organizację? Odpowiedź na te pytania jest stosunkowo prosta. Osoby po zakończeniu pracy zawodowej mają zazwyczaj nieco więcej czasu. Wstępując w szeregi stowarzyszenia, zarażają się pasją, tworzą trwałe więzi przyjaźni, doskonale się bawią. W ramach działalności klubów seniora możliwe jest niemal wszystko. Seniorzy przygotowują spektakle teatralne, wyjeżdżają na wycieczki, organizują spotkania, zbierają się na wieczorkach poetyckich. Dodatkowym atutem zgromadzeń seniorów jest możliwość spotkania się w ważnych dla każdego dniach, kiedy samotność jest szczególnie uciążliwa. Kluby seniorów organizują spotkania wigilijne, zabawy sylwestrowe, wielkanocne śniadania oraz czasem także imprezy na dzień solenizantów. Członkowie klubów uczestniczą także w życiu kulturalnym miejscowości, na terenie której działają, chodzą na koncerty, do kina, muzeum. Najważniejsza jest jednak rodzinna atmosfera i możliwość zrobienia czegoś razem. Uczestnictwo we wspólnocie ofiaruje także poczucie jedności i przynależności do grupy, które jest bezcenne. Kluby seniora umożliwiają także realizację własnych pasji. Stanowią źródło niewyczerpanych inspiracji, pole wymiany doświadczeń i poglądów.Spróbujmy prześledzić i przypomnieć najważniejsze momenty z działalności Klubu Seniora „Nad Wkrą” w Bieżuniu.
Wszystko zaczęło się 10 lutego 1993 roku od zebrania założycielskiego Związku Emerytów i Rencistów, w którym uczestniczyło siedem osób. Wybrano zarząd w składzie: Anna Łubińska – przewodnicząca, Maria Kogowska – zastępca, Elżbieta Słomczewska – sekretarz oraz Jerzy Twarogowski – członek. Spotkania odbywały się w każdy czwartek. Z miesiąca na miesiąc zwiększała się też liczba członków. Skład zarządu zmieniał się później wielokrotnie. Niezmiennie jednak jego przewodniczącą, przez ponad 20 lat jest Anna Łubińska. Już 10 marca 1993 roku Klub otrzymał własny lokal w Domu Kultury przy ulicy Mławskiej 5, a liczba członków wzrosła do 27.Bieżuńscy Seniorzy są organizatorami wielu uroczystości, a także biorą aktywny udział w imprezach przygotowywanych przez różne instytucje zarówno w Bieżuniu, jak też w sąsiednich miejscowościach takich jak Żuromin, Lubowidz, Koziebrody czy Sierpc. Na odnotowanie zasługują na pewno obchody Dnia Kobiet, Dnia Matki, Dnia Inwalidy, Andrzejek czy Wigilii, a także doroczne pikniki na Borku, wieczorki taneczne, imieniny. Mieszkańcy naszego miasta nie wyobrażają sobie organizacji tradycyjnych Dni Bieżunia, Dożynek, Świąt Niepodległości czy finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bez udziału członków Klubu Seniora „Nad Wkrą”, który przygotowuje zawsze ciekawy program artystyczny, dbając o istotne szczegóły takie jak teksty, stroje i akompaniament.
Od samego początku integralną częścią działalności bieżuńskiego Klubu Seniora były różnego rodzaju spotkania mające na celu poszerzenie wiedzy na konkretne tematy, poznanie znanych osób lub ich twórczości. Odbyła się m. in. prelekcja dotycząca zdrowego odżywiania wygłoszona przez doktora Jana Ilskiego, miłośnicy poezji spotkali się też z redaktorem Tygodnika Ciechanowskiego, poetą Stefanem Żaglem. Częstymi gośćmi bywali tu burmistrzowie Bieżunia Alina Truszczyńska, Roman Kochanowicz, Ewa Łubińska i Andrzej Szymański. Reprezentacji Klubu Seniora nigdy nie zabrakło na imprezach organizowanych przez Muzeum Małego Miasta oraz wszelkiego rodzaju uroczystościach religijnych. Nadążając za współczesnością, Seniorzy uczestniczą również w warsztatach przybliżających wiedzę o programach i technikach komputerowych.
Stałym elementem działalności Klubu Seniora „Nad Wkrą” są też wycieczki pozwalające na wzajemną integrację, poznanie ciekawych turystycznie miejsc, jak też pielgrzymki do sanktuariów kultu maryjnego. W ciągu 20 lat działalności bieżuńscy Seniorzy odwiedzili: Gdańsk, Gdynię, Sopot, Częstochowę, Gniezno, Lednicę, Kruszwicę, Biskupin, Pułtusk, Toruń, Ciechocinek, Grunwald, Gietrzwałd, Św. Lipkę, Kętrzyn, Okonin, Czerwińsk, Licheń, Kraków, Wieliczkę, Oświęcim, Stoczek, Giżycko, Ryn, Mikołajki Owczarnię, Skępe, Obory, Sitnicę, Puławy, Nałęczów oraz Kazimierz Dolny. Tak imponująca lista odwiedzonych miejsc świadczy o tym, jak sprawną i prężną organizacją jest bieżuńskie stowarzyszenie.
W 1995 roku z inicjatywy ówczesnej dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu, Beaty Cimochowskiej, 21 października, wystartował I Przegląd Amatorskiej Twórczości Klubów Seniora „Być i czuć się potrzebnym”. Przez 20 lat nieprzerwanej edycji impreza ta na trwale wpisała się w kalendarz kulturalny Północnego Mazowsza. Początkowo rywalizowano w dwóch kategoriach: forma sceniczna oraz rękodzieło. W 2008 roku dodano trzecią – kulinaria. Bieżuńscy Seniorzy współpracując z kolejnymi dyrektorami M – GOK Jerzym Piotrowskim, Justyną Ogrodowczyk oraz Jackiem Cecelskim, korzystając także ze wsparcia wolontariuszy z bieżuńskich szkół, traktują tę imprezę bardzo prestiżowo. Występują w podwójnej roli gospodarzy oraz uczestników, rywalizują a jednocześnie dobrze się bawią, stwarzając niepowtarzalny, niemal rodzinny klimat.
21 listopada, podczas XX również Jubileuszowej edycji „Przeglądu” bieżuńscy Seniorzy odebrali wiele życzeń i gratulacji od przybyłych na uroczystość gości: senatora RP Jana Marii Jackowskiego, starosty żuromińskiego Jerzego Rzymowskiego, burmistrza Miasta i Gminy Bieżuń Andrzeja Szymańskiego, dyrektora Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieżuniu Małgorzaty Kraśniewskiej, kierownika Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Jerzego Piotrowskiego, wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia Zbigniewa Dobrowolskiego, kierownika Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Żurominie Adama Witkowskiego oraz dyrektora MGOK w Bieżuniu Jacka Cecelskiego.
Gratulując naszym kochanym Seniorom wspaniałego Jubileuszu, życzymy wszystkim dużo zdrowia i wielu lat aktywności, kolejnych ciekawych pomysłów, by optymizm, pasja, humor oraz pogoda ducha nigdy ich nie opuszczały.