Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

W Senacie głosowanie nad nowelizacją kodeksu karnego

W Senacie głosowanie nad nowelizacją kodeksu karnego

Radio Maryja

W izbie wyższej parlamentu senatorowie zdecydują w bloku głosowań o największej od 1997 roku nowelizacji kodeksu karnego.

fot. PAP

W myśl projektu częściej mają być stosowane kary grzywny i ograniczenia wolności, rzadziej orzekane więzienie w zawieszeniu. Według przedstawicieli resortu sprawiedliwości, kara zawieszona, orzekana w Polsce w około 60 proc. przypadków, nie spełnia funkcji odstraszającej i wychowawczej. 

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości wnioskują jednak o odrzucenie projektu w całości. Senator Jan Maria Jackowski zauważył, że zmiany spowodują, iż autorzy wielu przestępstw pozostaną bezkarni.

– Jest taka zasada, że jeżeli są przestępstwa zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności, to będzie można się wykupić poprzez dobrowolne poddanie się karze i nałożenie na siebie grzywny. Innymi słowy ktoś, kto ma pieniądze, będzie mógł pozostać bezkarny –zwraca uwagę senator Jan Maria Jackowski.

Senator dodał, że dzięki tym przepisom były minister transportu Sławomir Nowak skazany prawomocnym wyrokiem, będzie mógł startować w wyborach parlamentarnych.

Źródło: Radio Maryja