Opublikowano w kategorii: Opinie i echa

W Senacie o odnawialnych źródłach energii

Senat o odnawialnych źródłach energii

Radio Maryja

fot. PAP

Senat na rozpoczętym przed południem dwudniowym posiedzeniu zajmie się m.in. ustawą o odnawialnych źródłach energii. Wprowadza ona nowe zasady wspierania energii wytwarzanej z takich źródeł. 

Senator PiS Jan Maria Jackowski mówi, że sprowadza się ona do tego by przyspieszyć wdrażanie w naszym kraju paktu klimatyczno – energetycznego.

– W dalszej perspektywie, czy nawet perspektywie najbliższych lat należy dokonać tzw. dekarbonizacji polskiej energetyki, czyli zlikwidowania oparcia, jakim jest węgiel. Przypomnę, że węgla mamy pod dostatkiem. Jeżeli jednak chodzi o tzw. odnawialne źródła energii, to nie spełniamy jeszcze tych norm, które narzuciła Unia Europejska. Tutaj, dla pozyskiwania w ten sposób energii, są bardzo duże preferencje. Odbywają się one jednak kosztem energetyki węglowej – senator Jan Maria Jackowski.

Dlatego senatorowie PiS zapowiadają, że będą głosowali przeciw tej ustawie. W porządku obrad znalazły się także m.in. nowela Prawa budowlanego znosząca pod pewnymi warunkami pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych.

Źródło: Radio Maryja